V roce 2020 se město Vítkov, které je zároveň zřizovatelem příspěvkové organizace Technické služby města Vítkova, rozhodlo zapojit do dotačního programu pro zavedení systému třídění odpadů známého pod názvem DOOD TO DOOR. Následně jsme v červnu roku 2021 převzali 2250 odpadových nádob, které již z výroby byly osázeny čipy RFID. V polovině roku 2021 byla provedena montáž HW na svozová vozidla. Jednalo se o tři vozidla s vyklápěči (kuka) a dvě vozidla na převoz velkoobjemových kontejnerů.
→ Instalace proběhla v dohodnutém termínu a v předpokládaném čase. Také následná úprava kabelových svazků a držáků snímačům na hřebenech vykládače proběhla v dohodnutém termínu, takže nedošlo k narušení harmonogramu svozu odpadů.
→ Doba instalace byla vzhledem ke zjevné zručnosti a odbornosti mechanika kratší, než byl plánovaný časový rozsah.
Příprava čipování byla rozdělena do dvou fází. V té první proběhla kampaň s cílem seznámit občany města Vítkova s novým systémem svozu odpadů. Vyšel článek v městském zpravodaji, informací byly uvedeny na webových stránkách a sociálních sítích a také jsme rozeslali letáky s podrobnými informacemi. Druhou fází bylo samozřejmě technické zajištění čipování a evidence odpadových nádob. V této fázi proběhlo několik návštěv zástupců firmy INISOFT, při kterých jsme byli seznámeni s obsahem a ovládáním aplikací SEPAN a SMOK iPGO. Musíme ocenit, že toto zaškolení proběhlo přímo u nás. Navíc teoretická část zaškolení byla následně doplněna praktickou ukázkou práce s mobilní čtečkou. Ta se uskutečnila následnou návštěvou pana Kadlece (zaměstnance INISOFT) přímo při prvním výdeji popelnic z dotačního programu pro zavedení systému DOOR TO DOOR v našem městě. Dále musíme velmi ocenit usnadnění při zavádění adres jednotlivých stanovišť. Adresy byly zavedeny hromadně, včetně předinstalované sady odpadových nádob u jednotlivých č.p. Jednalo se nejen o adresy ve Vítkově a jeho místních částech, ale také v dalších deseti obcích, pro které zajišťujeme svoz odpadů.
→ Komunikace je na velmi dobré úrovni. Není co vytknout.
Osm z těchto obcí se také rozhodlo využít dotační programy s cílem zavedení systému DOOR TO DOOR. Proběhlo setkání zástupců všech obcí, pro které zajišťujeme svoz odpadů včetně těch, kde neplánují zavést individuální nádoby na separovaný odpad. Na setkání jsme došli ke vzájemné shodě, že čipování se rozdělí do několika etap, které na sebe budou logicky navazovat, tak aby nakonec došlo k zaevidování všech odpadových nádob. Tedy nejen těch z programu DOOR TO DOOR, ale i všech ostatních (popelnice na SKO, stávající kontejnery na separovaný odpad, zvony na sklo apod.) Zvolili jsme postup od časově a personálně méně náročných způsobů evidence (hromadné zaevidování již očipovaných popelnic z dotačních programů, které proběhlo ještě před jejich rozdáním občanům), až po tu nejnáročnější část, kdy jsme museli čipovat a zaevidovat popelnice přímo v terénu u jednotlivých domů. Rozložením tohoto úkolu do jednotlivých etap nám navíc umožnilo postupné seznamovaní se s funkcemi a možnostmi aplikace SEPAN a zároveň jsme mohli jednotlivým smluvním partnerům (obcím) posílat sestavy svezených nádob a odpadů. Ty jim, byť byly zpočátku neúplné, pomohly zase získat první praktické informace a přehled o možnostech a přínosech elektronické evidence odpadových nádob. Do konce září tohoto roku se nám podařilo zaevidovat a také z velké části dodatečně osadit čipy cca 9000 odpadových nádob. Toto číslo zahrnuje všechny nádoby, které se používají na naších svozových trasách. Tímto jsme mohli od října 2022 spustit „zkušební provoz“ svozu a evidence nádob v celém rozsahu jednotlivých složek komunálních odpadů. A to jak ve Vítkově (včetně místních částí), tak i v ostatních smluvních obcích.